Fizyoterapi

fizyoterapi hizmetlerimiz

Fizyoterapi Yöntemler

Fizyoterapi

Fizyoterapi, kas ve iskelet sistemini ilgilendiren özelleşmiş bir süreç olduğu için özel fizik muayene testleri içermektedir. Belirli bir şikâyetle başvuran hastanın fizik muayenesi için öncelikle gözlemleme ve fiziki muayene yöntemleri uygulanabilir. Örneğin, eklem ağrısı şikâyetiyle gelen bir hastanın eklem açıklığı (eklemini ne ölçüde hareket ettirebildiği) gözlemleme yöntemi ile tespit edilebilir. Bu yöntemlerle bilgi toplamanın mümkün olmadığı (nörolojik durumlar) veya toplanan verilerin yetersiz kaldığı durumlarda özel muayene yöntemleri (MR, İzokinetik ölçüm vb.) kullanılmaktadır.

MANUEL TERAPİ

Manuel terapi herhangi bir cihaz ya da makineye kullanmaksızın sadece elle uygulanan bir fizik tedavi şeklidir. Manuel terapide uygulayıcılar, kas spazmı, kas gerginliği ve eklem disfonksiyonunun neden olduğu ağrıları azaltmak için bölgedeki eklemleri manipüle etmek ve kas dokusunda baskı yapmak için yalnızca ellerini kullanırlar.

Manuel Terapi

BEL VE BOYUN TERAPİSİ

bel boyun terapisi

Boynumuzda 7 belimizde ise 5 adet omurga kemiği vardır. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdak yapılar mevcuttur. Diskler omurganın hareketliliğine katkıda bulunduğu gibi omurga üzerine binen yüklerin dengeli bir şekilde dağılmasına yardımcı olur. Boyun ve bel fıtıkları adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin bozulması ve taşması sonucu ortaya çıkan hastalıklardır. Bel ve boyun fıtıklarını büyük bir çoğunluğu cerrahi girişim gerekmeksizin tedavi edilebilir. Çok az hasta özellikle felç bulguları olan hastada ise cerrahi operasyonlar tedavide yer almaktadır. Cerrahi olmayan tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavileri, fizik tedavi uygulamaları (sıcak uygulamalar, elektrik akımları, ultrasound uygulamaları, lazer vb), lokal enjeksiyonlar, manipülasyon uygulamaları, egzersiz fizyoterapisi en sık kullanılan tedavi seçenekleridir.

EL VE AYAK TERAPİSİ

El ve ayak rehabilitasyonu el veya ayağı etkileyen çeşitli kas, iskelet veya sinir sistemi kaynaklı bozukluklarda; fonksiyonların geri kazanılması ve normal yaşama dönüş için uygulanan fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemlerinin tümüdür. 

el ve ayak terapisi

Bizimle İletişime Geç

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin